Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak si žijeme

Potkánci, jako velmi inteligentní zvířátka se dobře adaptovali rytmu v jakém klape naše domácnost. Ráno začíná zazvoněním budíku, na který netrpělivě čekají. Když jsem vstala ještě před budíkem, všichni seděli u mističek, tiše jako myšky, nebo ještě pochrupávali. Jakmile zazní pípnutí budíku začnou se aktivně hlásit o dobroty k snídani. Než se odeberu do školy nebo práce, potkánkům se dostane krátkého pozdravení a podrbání v klecích. Každý nějakou dobrotku do tlamičky (sýr, kousek ovoce, masa, salátu, piškot, vařené vajíčko, kočičí/psí granulky ...) a mističku krmné směsi. Před tím než odejdu se ještě přesvědčím zda mají všichni dostatek vody v pítku (nepoužíváme mističky, potkánci vodu v mističkách většinou vycmrndají nebo zaházejí podestýlkou, občas si z ní dělají i záchod, takže je z důvodu častého znečištění, nevhodná).

Dopoledne a část odpoledne využívají ke hrám v klecích, poskakují, hrají na hledanou v papírových ruličkách, norují v misce s hlínou nebo dolují dobrůtky (sušené ovoce, oříšky, ochucené barevné pelety) ze závěsné koule. Když se unaví, můžou zalézt do domků, hamaky, nebo se natáhnout jen tak na podestýlku a chroupat tvrdé pečivo. Ku příkladu holčička Márty je nejspokojenější v misce na suchou směs a v jesličkách na seno :)

Odpoledne, když se vracím domů dostanou myšáci znovu něco na zub a někteří jsou na chvíli puštěni k tomu pravému řádění -  po pokoji :)

Před spaním dostávají ještě večeři, většinou je to něco vařeného-rýže, těstoviny, vařené maso, vařené brambory, občas i domácí nudle :) a jiné dobrotky (jogurt s ovesnými vločkami, krupicová kaše, mléko s piškotky nebo carnflaky, tvaroh s medem). Když zhasínám a jdeme spát, mají už většinu z večeře schroupanou a hlásí půlnoc. Občas ticho poruší nějaká neposlušná mláďata, ale i ta se uklidní a všichni spí.

 

Potkaní bydlení

 

Velká klec vlastního návrhu (a výroby šikovného kamaráda :))

img_6585.jpg

 Každý komu nestačí dnešní výběr klecí, které jsou běžně k dostání ve zverimexech či na internetu zapřemýšlel jak si vytvořit svou vlastní. K téhle posloužil starý botník postavený na výšku. Předěl mezi polovinami botníku jsem nechala jako mezipatro, pro zvětšení plochy a aby potkánek případně nespadl z velké výšky. Je tam spousta místa pro aktivní skupinu samiček a plno možností ke skákání a šplhu. Otevírání je dvoudílné- jako u králíkárny, rám potažený ptačím pletivem. Fotografie jsou hrubě dokončené dílo, bez pohyblivého vybavení.

Celkové náklady: botník-0,-   pletivo- 150,-   poličky, panty, šroubky- cca 250,-

celý komplet splňuje veškeré požadavky chovanců, uspokojí vaši fantazii a je finančně dostupnější než img_6588.jpgkoupě klece. Doporučuji :)

Obyvatelé: holky a dorost

- Velikost:

- Vybavení: prolézačky, schůdky a poličky ze dřeva, provaz, větvičky, domeček, 2x hamaka

 

 

 Velká klec pro činčily

Obyvatelé: chovní kluci

- Velikost:

- Vybavení: Dost prostorná klec, obsahuje 2 dřevěná patra, 2 závěsné misky na dobroty, misku na krmení, provaz na šplhání, pítko

Velká klec neznámé značky (koupená na bleším trhu na Kolbence)

Pokud se smíříte s trošku opotřebenou klecí, je kromě internetové inzerce ještě možnost. Vyrazit o víkendu na lov a doufat, že vám bude přát štěstí a najdete mezi vším možným klec, která se blíží vašim představám. Výhodou je, že se dají najít i téměř nepoužité, nebo nepoužité klece, prodávané pod cenou. Odvážnému těstí přeje :)

Celkové náklady: samotná klec- 400,-   dřevěný domeček- 200,-

Obyvatelé: dva dospělí potkaní bráchové

- Velikost: 67x35x34cm

- Vybavení: dřevěné patro, domeček, miska na krmení, pítko

 

Střední klec neznámé značky (zakoupená na bleším trhu na Kolbence)

Klec řešená na výšku, se třemi drátěnými patry spojenými žebříky. Dospělcům neposkytuje moc místa k pohybu, proto je vhodná na stálé ubytování maximálně 2 dospělých potkanů. Já jí používám pro mláďata týden před odstavem a po odstavu.

Celkové náklady: samotná klec- 100,-

Obyvatelé:

- Velikost:

- Vybavení:

 

Střední klec neznámé značky (zakoupená na bleším trhu na Kolbence)

Klec řešená na výšku, s jedním drátěným patrem a žebříkem. Dospělcům neposkytuje moc místa k pohybu, proto je vhodná na stálé ubytování maximálně 2 dospělých potkanů. Já jí používám pro mláďata týden před odstavem a po odstavu.

Celkové náklady: samotná klec- 100,-

Obyvatelé: prázdná

- Velikost:

- Vybavení:

 

2 x Malá klec neznámé značky (zakoupená na bleším trhu na Kolbence)

Malá bezpatrová klec. K trvalému pobytu vhodná pouze pro jednoho méně aktivního jedince. Mě slouží jako porodna a pro odchov mláďat do 3-4 týdnů.

Celkové náklady: samotná klec- 80,-

Obyvatelé: Jednu momentálně obývá skupinka křečíků džungarských a druhou potkaní dorost :)

- Velikost: 30x45x25cm

- Vybavení: křečíci: plastové kolečko na běhání, plastový domeček, jesličky na seno, mistička, pítko

 

Malá klec neznámé značky (převzatá od kamaráda)

Malá bezpatrová klec s úzkými mřížkami. K trvalému pobytu vhodná pouze pro 1-2 potkany. Mě slouží jako porodna (díky vysokému dnu) a pro odchov mláďat do 3-4 týdnů.

Celkové náklady: samotná klec- 0,-

Obyvatelé: dočasné útočiště pro osiřelé miminko skinny morčátka

- Velikost: 30x41x20cm

- Vybavení: pantoflíček na spaní, mistička, pítko

3x terárium

skleněné akvárko překryté pletivem. V každém je chovná skupinka barevných myšek, domeček, mistička na vodu a krmení, kokosové úkryty a větvičky.

Velké metrové klece

 Velké a prostorné klece s morčátky, rozdělenými dle povahy a temperamentu. Každá klec obsahuje 2x jesličky (seno a tráva), 2 mističky na krmení, silnější větev z jabloně k obrušování zoubků, velká plochá mistička na ovoce a zeleninu.

Potkaní přeprava

Velká Přepravka - používaná při čištění klece, nebo na přepravu více potkánků

Malá přepravka - vhodná pro přepravu prcků

Plastový box - používaný na koupání, nebo při přepravě v nižších teplotách